138. slavnostní epizoda

Vzhledem ke specifickému zaměření poslední epizody bylo velmi těžké vybrat nějaké téma, které by s ní, byť alespoň vzdáleně souviselo… ve skutečnosti to bylo tak těžké, že jsem se na to vykašlal a rozhodl se napsat o něčem co s poslední epizodou nemá vůbec nic společného… o Simpsonovských kartičkách a o vydavatelství Bongo Comics Group (BCG). Ze stejného důvodu (tedy díky specifickému zaměření poslední epizody) je dnešní pokračování o něco kratší než obvykle, a také se hlavně soustřeďuje na různé FFF a DYN…

Podrobně…

První série Simpsonovských kartiček se skládá z 88 kusů. Na zadních stranách 40 z nich jsou části obrázku, které tvoří dohromady jeden velký “puzzle”, na některých dalších je ve zmenšené podobě vidět jak má tento velký obrázek vypadat – jsou na něm skoro všichni obyvatelé Springfieldu na minigolfovém hřišti. V balíčcích s prvními 22 kartičkami jsou ještě navíc malé samolepky s následujícími nápisy (viz). První série má modrý obal a červené pozadí s Bartovou hlavou, druhá série má obal červený a pozadí modré.

Simpsonovské kartičky se prodávají v balíčcích po osmi kusech, nebo ve větším měřítku v krabici o 36 balíčcích. Kromě normálních kartiček se prodávají také 3-D (“wiggle”) kartičky (ty jsou v balíčcích po sedmi, protože jsou o něco tlustší než normální), které při různém otáčení mění obraz, kartičky s mizejícím inkoustem, na kterých je černá skvrna, která po promnutí odhalí skrytý obrázek a kartičky “Smell-O-Rama” (“scratch & sniff”), které po seškrábnutí ochranné vrstvy začnou vydávat nějakou vůni. Ve druhé sérii jsou také kartičky ze všech čtyř hlavních Bongo comicsů…

Skoro od začátku Simpsonovic televizní existence vydávali Steve a Cindy Vanceovi čtvrtletník “The Simpsons Illustrated”, jehož hlavním obsahem byly všemožné zajímavosti, klepy a drby získané od pracovníků studia, obrázky z připravovaných epizod, různá “trivia” etc. V roce 1993 založili spolu s Mattem Groeningem a Billem Morisonem “Bongo Comics Group”, tedy vydavatelství, které začalo publikovat čtyři hlavní tituly: “Simpsons Comics”, “Itchy & Scratchy Comics”, “Radioactive Man” a “Bartman” plus dvě speciální série: “Lisa Comics” a “Krusty Comics”. Na sklonku roku 1994 se staly dvě důležité věci – jednak z vedení Bongo Comics odešel Steve a Cindy, a za druhé Bongo koupil comicsový gigant Marvel.

Ve zkratce: “Simpsons Comics” pokračuje a rozvíjí základní schema televizních epizod, obsahuje nám dobře známé postavy a klasické gagy. Podobný obsah má i “Bartman”, ten je ale o něco více surreálný a vypadá spíše jako to co se děje v Bartově fantazii (možná by se dal přirovnat ke speciálním Halloweenským epizodám (viz), které jsou také poněkud vychýlené z běžné Simpsonovské “reality”. “Radioactive Man” je (tak jako jsme ho poznali v epizodě 7F21 (Three Men And A Comic Book)) Bartův nejoblíbenější comics, který paroduje všechny americké kreslené superhrdiny, no a konečně “Itchy & Scratchy Comics” se pokouší o nemožné a převádí naše oblíbené animované masakry na tištěný papír.

Přestože se dnes už vydavatelský záběr Bongo Comics rozšířil na skoro desítku titulů, z nichž většina je nějakým způsobem svázána se Simpsonovými, tyhle čtyři jsou tím hlavním na co by se měl každý správný Simpsonofil zaměřit. Všechny čtyři série jsou plně barevné, tištěné na recyklovaném papíře (to pro ty z vás, kteří jsou zatížení na ekologii), a každý díl obvykle obsahuje kromě úvodníku od Matta Groeninga a mnoha standardních rubrik, také sekci čtenářských dopisů, která se například v Simpsons Comics jmenuje “Junk Mail”, v Radioactive Man “Ground Zero” a v I&S; Comics “Post Mortem”… 🙂

Bongo Comics Group také vydalo limitovanou sérii dotisků prvních čísel “Simpsons Comics” (díly 1-4 a 6-9) a paperbackovou verzi všech šesti dílů “Radioactive man”. Dále vydává výše zmíněnou a komerčně poměrně úspěšnou sérii vyměňovacích kartiček (prostě místo Haška s Jágrem budeme měnit jednoho Vočka za tři Flandersy 🙂 a řadu knih souvisejících s “Life in Hell” nebo se Simpsonovými, jako například “Making Faces With The Simpsons”, “Bart Simpson’s Guide To Life”, nebo “The Simpsons’ Uncensored Family Album”. Cena jednoho výtisku jednotlivých comicsů se pohybuje mezi standardními 10 a 15 dolary (záleží na tom kde je kupujete) a pokud máte o něco bližší zájem, můžete mailovat přímo do Bonga. Pro ty z vás, kteří spoléhají spíše na klasický “snail-mail”, tu je následující adresa:

Bongo Comics Group
1999 Avenue of the Stars
15th Floor
Los Angeles CA 90067
Phone: (310) 788-1367
Fax: (310) 788-1200

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *