Akta S

  • The X Files – takže pro ty, kterým to ještě není jasné ;-), dnešní epizoda byla parodií (či spíše cross-overem) na známý televizní seriál “Akta X”, jehož hlavními postavami jsou právě agenti Fox Mulder a Dana Scullyová. Akta X paroduje jednak název dnešního dílu, potom Bartův blackboard gag, ale zejména většina příběhu. Podobně v několika scénách hraje úvodní hudební motiv z Akt X a lokace a popis některých míst je vypisován ve spodní části obrazovky. Mezi poněkud méně zřejmé narážky patří postava Kuřáka (Cigarette Smoking Man aka Cancer Man), který stojí v pozadí při scéně s detektorem lži, Mulderova závislost na burácích, které pojídá u Vočka, nebo to že “mimozemšťan” se objevuje v pátek večer, což byl ještě donedávna vysílací čas Akt X v USA…
  • Saturday Night Fever – Lennyho oblečení a taneční pohyby z nekonečné smyčky na bezpečnostní kazetě jsou okopírované od Johna Travolty z tohoto filmu.
  • Speed – akční film s Keanu Reevesem a Sandrou Bullockovou z roku 1995, ze kterého Homer pochytil svůj trik s kamerou (“I saw this in a movie about a bus that had to _speed_ around the city, keeping its _speed_ over fifty. And if its _speed_ dropped, the bus would explode! I think it was called… ‘The bus that couldn’t slow down.'”)
  • Waterworld – známý propadák Kevina Costnera – ve své době to byl nejdražší film světa, který kasovně příliš neuspěl a pohořel jak u kritiky tak u diváků – což paroduje scéna ve které Milhouse naláduje do videohry 40 čtvrťáků, pak udělá dva kroky a hra skončí.
  • Psycho – Springfieldská filharmonie si v autobuse zkouší notoricky známou hudbu Bernarda Herrmanna ze scény ve sprše.
  • The Shining – ve scéně před Vočkovým barem se na obrazovku opakovaně vypisuje “All work and no play makes Jack a dull boy”…
  • Rocky – Apollo Creed (podle Homera “Ten chlápek co si sám postavil raketu”) byl jedním z protivníků Sylvestera Stallona.
  • Close Encounters of the Third Kind – tento skvělý film Stevena Spielberga paroduje jednak Kent Brockman větou “Blízké setkání rozostřeného druhu”, dále je obrázek Ďáblovy hory na obálce časopisu Mladý Skeptik (na druhé straně obálky byly obilné kruhy) a rovněž tak na zdi Mulderovy kanceláře a když se Springfield připravuje na setkání s mimozemšťanem, tak školní kapela nacvičuje známou pěti-tónovou sekvenci.
  • E.T.: The Extra-Terrestrial – další Spielbergův film, který paroduje Kent Brockman, když parafrázuje známou větu “E.T. phone home”: Kent: But first, E.T., phone Homer – Simpson, that is. (Ale nejprve E.T. zvaný Homer, od pana Simpsona.)
  • Budweiser – tři žáby, které v rybníčku kuňkají “Bud” “Weis” “Er”, pocházejí ze známé televizní reklamy na jmenované pivo (jenom ten krokodýl co suše pronese “Plzeň” je nový… 😉
  • Hair – na závěr epizody zpívá celý Springfield “Good Morning Starshine”, jednu ze závěrečných skladeb z tohoto muzikálu.
  • Family Matters – seriál televizních komedií, ze kterého pochází postava Steva Urkela, ke kterému Homer v originále přirovnává mimozemšťana.
  • Alien Autopsy – známý pořad na FOXovi, na který naráží Homer, když říká že si mimozemšťana vymyslí a prodají ho do televize (v originále říká že ho prodají právě FOXovi).
  • Better Homes & Gardens – americký časopis, který paroduje Margin časopis “Better Homes Than Yours”.
  • Crop circles – dnešní epizoda jasně ukázala jak vznikají známé obilné kruhy, které byly hitem sezóny někdy před pár lety (nejlepší bylo jak Homer vyrobil tečku pod vykřičníkem ve slově “Yahhh!” 🙂
  • J. Edgar Hoover – na zdi Mulderovy kanceláře v FBI visí obrázek dlouholetého ředitele FBI, J. Edgara Hoovera v dámských šatech. O Hooverovi se povídá, že se ve svém volném čase převlékal právě do dámských šatů…
  • David Duchovny – agent Mulder (kterého Duchovny v Aktech X hraje) je na svém služebním průkazu skoro nahý, což by mohla být narážka na lehce erotický seriál “The Red Shoe Diaries”, ve kterém Duchovny hrál před tím než dostal roli Foxe Muldera.
  • Donkey Kong – obří opice, sedící před videohernou je Donkey Kong, jedna z nejpopulárnějších postaviček počítačových her osmdesátých let, která se vyskytovala snad na všech osmibitových platformách (já osobně ho pamatuju na Spectru, Atari i Commodoru), nemluvě pak právě o arkádách a coin-op automatech. Cílem hry bylo dostat se přes umně zbudovanou soustavu plošinek a žebříků s Mariem (který později, zejména díky sérii her Super Mario Bros., Donkey Konga v popularitě značně předstihl) až k Donkey Kongovi a osvobodit tak zajatou princeznu. Aby Donkey Kong Maria zastavil, tak po něm metal sudy – stejně jako po okolojdoucímu člověku v dnešní epizodě.
  • The Critic – zatímco dnešní cross-over mezi Simpsonovými a Akty X, dopadl velice dobře, pokus o cross-over mezi OFF a animákem “The Critic” v epizodě 2F31 (A Star is Burns) byl tak špatný, že Matt Groening dokonce nechal stáhnout svoje jméno z titulků dané epizody – více se můžete dočíst tady. Rovněž tak “praví” Mulder a Scullyová zřejmě o OFF vědí, protože v epizodě 3X11 (Revelations) řekne Mulder o skice plešatého podezřelého, že vypadá jako “ďábelské dvojče Homera Simpsona”…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *