Dva zlí sousedé

Jak jste si možná všimli, tak minulý týden vyšla v “Reflexu” č. 29 “Causa: Simpsonovi” od Tomáše Baldýnského (její internetovou podobu najdete tady), ve kterém jsem mimo jiné označen za “českého internetového fandu Simpsonových a soustavného kritika překladů”. 🙂 Tedy i když pominu tuto lichotku, tak se IMHO jedná o dobře napsaný článek, kterému se ale přesto nevyhnulo pár chybiček. Mezi ty hlavní patří fakt, že Bartovi není osm let, ale deset a že OFF bydlí na adrese “742, Evergreen Terrace” a nikoliv “742, Terrace Avenue”. Jak dále správně poznamenal můj Kinofilí redakční kolega Lubošek, v Simpsonových nevystupovala hudební skupina “Cyprus Creek”, ale “Cypres Hill” a to v epizodě 3F21 (Homerpalooza). “Cyprus Creek” je totiž město, do kterého se OFF stěhuje v epizodě 3F23 (You Only Move Twice). Teď už ale vzhůru na poslední epizodu, jejíž námět nemohl mít za výsledek jiné téma než…

Podrobně…

V Simpsonových už vystupovala celá řada amerických prezidentů, a to od těch nejslavnějších až k těm úplně neznámým (v epizodě 9F13 (I Love Lisa) vystupují ve školním skeči nazvaném “Mediocre Presidents” společně William Harrison (1841), John Tyler (1841-45), Zachary Taylor (1849-50), Millard Fillmore (1850-53) a Rutherford Hayes (1877-81)). Ze starších prezidentů se přirozeně nejčastěji objevují George Washington a Abraham Lincoln. Washingtona jsme naposledy mohli vidět v epizodě 3F13 (Lisa The Iconoclast), kde ho málem zabil Jebediah Springfield (představte si český kreslený seriál, ve kterém si TGM dává do zubů se zlotřilým pirátem… 🙂 a Lincolna naposledy zmínila paní učitelka Hooverová v epizodě 3F22 (Summer of 4 Ft. 2), kdy překvapenému Ralphovi sdělila, že v divadle se panu prezidentovi nic nestalo a John Wilkes Booth šel klidně domů…

Mezi další prezidenty z devatenáctého století, kteří se objevili v Simpsonových patří Thomas Jefferson (byť všechna jeho vystoupení spadají do prvních čtyř sezón), Chester Arthur (který v epizodě 3F13 nakazil Lisu arthritidou) a Grover Cleveland, o kterém v dnešní epizodě dědeček prohlásil, že mu nařezal v každým ze svých volebních období (“Grover Cleveland spanked me on two nonconsecutive occasions.”). Jak jistě všichni víte, američtí prezidenti mohou být zvoleni pouze do dvou funkčních období, nikde ovšem není řečeno že tato období musí následovat okamžitě po sobě. Grover Cleveland je ale jediný americký prezident, kterému se podařilo být zvolen ve dvou nikoli-po-sobě-jdoucích obdobích a může se tak pyšnit tím, že je zároveň 22tý a 24tý prezidentem Spojených států.

Cleveland vládl v letech 1884-88 a 1892-96, protože v roce 1888 ho porazil Benjamin Harrison a to přesto, že Cleveland získal v absolutních číslech více hlasů, ale díky americkému systému přidělování hlasů jednotlivým státům Unie se prezidentem stal právě Harrison. Pokud dědeček nelže a Cleveland mu skutečně nařezal v obou ze svých funkčních obdobích, tak mu (tedy dědečkovi) musí být více než 100 let a je tedy velice pravděpodobné, že je starší než pan Burns, kterému jsou 104 roky (byť sám o sobě tvrdí že je mu “pouze” 81) – na druhou stranu všichni víme že dědeček je poněkud senilní…

A tak se pomalu dostáváme do dvacátého století, na jehož začátku se prezidentem stal Theodore Roosevelt, kterému v epizodě 3F16 (The Day the Violence Died) usekl Itchy hlavu v kresleném seriálu Chestera J. Lampwicka. Po něm nastoupil William Taft, o kterém jsme se v epizodě 3F14 (Homer the Smithers) dozvěděli, že měl aférku s matkou Montyho Burnse a po tomto záletníkovi tu máme Woodrow Wilsona, jehož jméno použije Bart v epizodě 8F13 (Homer At The Bat), když píše falešné milostné dopisy své učitelce, Edně Krabappelové.

Pomalu jsme se přehoupli do druhé poloviny našeho století a na scénu se dostává Dwight Eisenhower, který se nám naposledy předvedl jako nedobrovolný spoluúčastník Krustyho pirátského televizního vysílání v minulé epizodě 3F08 (Sideshow Bob’s Last Gleaming). John Fitzgerald Kennedy se objevil dokonce v sedmi epizodách, jeho nástupce Lyndon Johnson pak pouze ve třech. Po nich ale nastupuje další Simpsonovský oblíbenec, Richard Milhous Nixon (povšimněte si, prosím, jeho prostředního jména :-), který se v různých podobách dostal do více než patnácti dílů, například jako člen poroty zatracených v epizodě 1F14 (Homer Loves Flanders), nebo jako host na narozeninové party pana Burnse v epizodě 1F01 (Rosebud).

Dalším americkým prezidentem byl Gerald Ford, který se v dnešní epizodě přistěhuje do Springfieldu po Georgi Bushovi, kterého odtud vyštval Homer s Bartem. Ford je pro změnu jediným nezvoleným prezidentem v dějinách Spojených států. Ford se stal viceprezidentem v roce 1973 po rezignaci Spiro Agnewa a prezidentem se stal o rok později, když na tento úřad rezignoval Nixon po aféře Watergate. Mezi jeho nejvýznamnější státnické počiny patří to, že se mu v roce 1975 podařilo upadnout na schodech Air Force One…

A blížíme se k závěru: James Carter se objevil v Simpsonech několikrát, Homer na něj dokonce v epizodě 2F31 (A Star is Burns) složil oslavnou básničku: “Scooby Doo can doo-doo, but Jimmy Carter is smarter.”, Ronaldu Reaganovi se kupodivu příliš prostoru nedostalo, navštívil ovšem (společně s Richardem Nixonem) Montyho oslavu narozenin v epizodě 1F01 (Rosebud). Na tutéž oslavu ale nebyl vpuštěn George Bush s odůvodněním, že vládl pouze v jednom funkčním období (“… no one-termers!”), zato byl ovšem v epizodě 2F09 (Homer the Great) členem světové rady Kameníků a zejména pak hlavní postavou dnešní epizody. No a Bill Clinton si kromě hrdého označení “Public Enemy No.1” v téže epizodě také zahrál s bluesovým kvartetem malých bílých holčiček (Little White Girls’ Blues Quartet) v epizodě 1F15 (Bart Gets an Elephant) na což se ovšem smutná Lisa dívala pouze z okna…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *