Jak asi většina z vás tuší, už příští týden v úterý nastane pro všechny Simpsonofily obrovský svátek, protože Česká televize začne vysílat nové epizody. Bohužel to zatím vypadá tak, že z důvodů blíže nespecifikovaných smluvních problémů je nebude vysílat ve stereu jako dosud, ale pouze v mono – což přirozeně znamená, že se můžeme rozloučit s duálním vysíláním v češtině a v angličtině… 🙁 Dnešní téma bude poněkud odtažité od poslední epizody, neboť se jedná o materiál, který jsem si kdysi připravil právě pro podobné případy (to jest nedostatke inspirace), takže vzhůru do toho…
Podrobně…
Epizoda 2F31 (A Star is Burns) je jedním z mála temných míst v historii Simpsonových. Společně s epizodou 2F32 (‘Round Springfield) ji totiž napsali bývalí Simpsonovští scénáristé a současní autoři kresleného seriálu “The Critic”, Al Reiss a Mike Jean. Seriál “The Critic”, jehož hlavní postavou je filmový kritik Jay Sherman namluvený Jonem Lovitzem (to je ten člověk co hrál hlavní roli ve filmu “Bláznivá škola”, což měla být parodie na “Nebezpečné myšlenky”) se ve Státech vysílal v letech 1994-95 a nesetkal se s příliš velkým úspěchem. V době, kdy v USA poprvé běžely epizody 2F31 a 2F32 se ale “The Critic” teprve chystal do vysílání a jeho producent (a zároveň producent Simpsonových). James L. Brooks (viz), se zřejmě v nějakém pomatení mysli rozhodl propagovat “svůj” nový seriál v Simpsonových.
Kromě osoby producenta bylo spojení mezi Simpsonovými a “The Critic” zejména v osobách scénáristů Jeana a Reisse, kteří společně napsali něco okolo dvaceti Simpsonovských epizod, a také v osobě režiséra Riche Moora, který se podílel na přibližně stejném počtu epizod a natočil také několik dílů “The Critic”. Hudbu pro “The Critic” skládal “dvorní” Simpsonovský autor, Alf Clausen, a seriál také (stejně jako Simpsonovy) vyráběla společnost Gracie Films a animovala Film Roman Productions. A přestože v “The Critic” vystupovala také řada Simpsonovských herců – Dan Castellaneta, Nancy Cartwrightová nebo Phil Hartman, co se týče obsahu, úrovně a humoru jsou oba neporovnatelné. Z tohoto hlediska se Brooksovo rozhodnutí jeví ještě nesmyslnější…
Zejména první z těchto epizod, 2F31 (A Star Is Burns), která vypráví o festivalu filmů ve Springfieldu, jehož porotě přiletěl předsedat právě Jay Sherman, vyvolala mezi Simpsonofily ve Spojených Státech bouřlivou reakci, neboť byla jednoznačně pochopena jako půl-hodinový promo pořad na “The Critic”. Hlavními motivy těchto ohlasů bylo, že se jedná o laciný “sell-out”, že Simpsonovi na rozdíl do jiných “cheesy tv shows” nemají zapotřebí dělat “cross-overy” a že diváci chtějí OFF a ne “The Critic”. Někteří dokonce prorokovali, že se svojí stoupající popularitou budou dříve nebo později Simpsonovi pohlceni právě tím systémem, jehož kritizováním a parodováním si získali svoji pověst, a tohle že by mohl být začátek jejich konce (což se ovšem naštěstí nepotvrdilo).
To všechno dobře předvídal duchovní otec Simpsonových, Matt Groening, který s vysíláním této epizody nesouhlasil, neboť ji považoval za jednu dlouhou reklamu na “The Critic”. Když se mu nepodařilo vedení FOXe přesvědčit, aby ji nevysílali, nechal alespoň odstranit své jméno z titulků daného dílu, aby tak dal najevo, že s ním nemá nic společného. Tak vznikl velký spor mezi Groeningem a Brooksem, který tuto epizodu podporoval a považoval ji za neškodný cross-over (něco jako “The Jetsons meet The Flinstones”). Matt Groening veřejně prohlásil, že je proti tomuto dílu ze dvou důvodů: jednak nechce být on osobně žádným způsobem spojován s “The Critic” a za druhé si myslí, že tento neodůvodněný a neorganický zásah znamená zásadní porušení Simpsonovského světa, s nímž nemá “The Critic” nic společného. Brooks kontroval tím, že se Groening chová jako uražené malé dítě a ještě nějaký čas se pak oba v tisku častovali nepříliš vybíravými invektivami.
Druhý díl pocházející ze scénaristické líhně “The Critic”, tedy 2F32 (‘Round Springfield) už větší reakce nevyvolal, přestože se někteří pozastavovali nad tím, že Jean s Reissem nechali umřít jednu zajímavou Simpsonovskou postavu – Lisina mentora a saxofonového virtuosa, Murphyho “Krvavou Dáseň”…