Homer ve službě

Dnešní téma bylo vcelku jasné – Waylon Smithers už asi nikdy nedostane takový prostor jako v poslední epizodě a vzhledem k tomu že i v minulém díle (3F31 (The Simpsons 138th Episode Spectacular)) Troy McClure naznačil leccos, co se týká Smitherse a jeho… řekněme… sexuálních preferencí, tak skutečně nebyla jiná volba. Proto se na Smitherse bez dalšího otálení vrhněme (samozřejmě obrazně)…

Podrobně…

Waylon Smithers je pro Montyho Burnse tím, čím je pro Barta Milhouse nebo tím, čím byl pro Krustyho Levák Bob (a později Nahrávač Mel) – pouze s tím malým rozdílem, že jeho vztah k panu Burnsovi občas mírně překračuje hranici “sidekickovství”, podlézání a posluhovačství a směřuje k něčemu méně platonickému… ale o tom se můžete více dočíst níže. Waylon Smithers byl kdysi dávno obyčejný, průměrný a šťastně ženatý muž ve středním věku – dokud nepoznal Charlese Montgomeryho Burnse. Poté se se svojí ženou rozvedl a stal se Burnsovým poddaným, lokajem a nohsledem.

První vystoupení Smitherse a Burnse v Simpsonových je epizoda 7G03 (Homer’s Oddysey), ve které je Homer vyhozen z práce za menší havárii s jaderným odpadem a nakrátko se stává ekologickým aktivistou. Od té doby se Smithers objevuje celkem pravidelně a poměrně často – až na výjimky (1F12 (Lisa vs. Malibu Stacy), 3F17 (Bart on the Road)) ale vždy v souvislosti s Monty Burnsem. Díky svému podlézání a pochlebování panu Burnsovi se Smithers stal takřka doživotním držitelem ceny “Employee of the Month”, kterou mu Monty pravidelně uděluje už dlouhá léta. Občas je sice díky svému “nezávislému” myšlení nebo projevenému nesouhlasu s jeho šílenými plány vyhozen nebo přeřazen na horší místo (jako třeba v epizodě 2F16 (Who Shot Mr. Burns? Part One)) – vždy se ale dokázal vyškrábat zpátky do Burnsovy přízně.

Waylon Smithers má také jedno zajímavé a netradiční hobby. Jak se ukázalo v epizodě 1F12 (Lisa vs. Malibu Stacy) je vlastníkem největší světové sbírky panenek Malibu Stacy a zároveň je hrdým majitelem Yorkshireského teriéra jménem Hercules (“Herky”). V epizodě 1F16 (Burns’ Heir) se dozvídáme, že podle Montyho závěti bude po jeho smrti Smithers pohřben zaživa spolu s ním v jedné rakvi a v epizodě 8F09 (Burns Verkaufen der Kraftwerk), ve které SNPP koupí německá společnost a Monty odejde do důchodu a stane se vášnivým včelařem, zjistíme že Burns pojmenoval svojí včelí královnu po Smithersovi, kteroužto poctu prokázal také Sherlock Holmes doktoru Watsonovi. Nu a konečně v epizodě 2F15 (Lisa’s Wedding), která se odehrává v roce 2010, se ukáže že Smithers má doma kryogenicky prezervovaného pana Burnse, který tam čeká až se najde lék na sedmnáct bodných ran.

Jedním z nejdiskutovanějším problémem na a.t.s. (samozřejmě vedle lokace Springfieldu) je otázka Smithersovy sexuální orientace. Existují v podstatě dva názorové směry – jeden tvrdí že Smithers je normální homosexuál, zatímco podle druhého je Smithers speciální případ takzvaného Burns-sexuála. Přestože (či právě proto) že je vysoce nepravděpodobné, že by nám tvůrci Simpsonových v některé epizodě dali jasnou odpověď (stejně jako se nikdy nedozvíme kde skutečně leží Springfield (viz), tak jsou debaty a argumentace nesmírně vášnivé a přinášené důkazy jednoho či druhého názoru vysoce vynalézavé.

Na druhé straně režisér David Silverman se v jedné besedě vyjádřil naprosto jasně: “… ano, Smithers je gay”. Podle Yeardley Smithové nebyl Smithers původně zamýšlen jako homosexuální postava, ale během času začali scénáristé (bez nějakého zvláštního důvodu), umisťovat do jednotlivých epizod podobné narážky a hodlají v tom pokračovat i nadále. O tom jak jsou Simpsonovi přijímáni v běžném životě americké společnosti svědčí (kromě toho, že mnohé feministické organizace považují Lisu, když už ne za svůj vzor, tak přinejmenším za osobu vhodnou následování) také to, že se Smithers v roce 1996 objevil na obálce gayského časopisu “Genre” s podtitulkem “Is Waylon Smithers… you know… one of US?” (Je snad Waylon Smithers také jedním z nás?).

Následující seznam je poměrně vyčerpávajícím soupisem scének ve kterých Smithers více či méně rafinovaným způsobem projevuje svou náklonnost panu Burnsovi:

  • 7G07 (The Tell-Tale Head) – V jedné slabé chvilce projeví Burns Smithersovi svoji náklonnost na což Smithers odpoví “The feeling is more than mutual, sir.” (Ten pocit je více než vzájemný, pane.)
  • 7F18 (Brush with Greatness) – Burns praví: “Somebody up there likes me, Smithers.”, na což Smithers tiše zareaguje: “Somebody down here likes you too, sir.” (- Někdo tam nahoře mě má rád, Smithersi. – Někdo tady dole vás má také rád, pane.)
  • 7F23 (When Flanders Failed) – Burns si pročítá knihu návrhů na zlepšení v SNPP a dočte se: “Držte toho švarného majitele z dohledu – rozptyluje ženské pracovnice.”, načež praví “Ale Smithersi…”, který odpoví: “Dostal jste mě, pane”.
  • 8F04 (Homer Defined) – V průběhu havárie v SNPP Smithers vyzná Burnsovi lásku v domění, že oba brzy zahynou. V jedné ze scén Monty poznamená “I guess there’s nothing left but to kiss my sorry ass good-bye.” na což Smithers odvětí “May I, sir?” (- Vypadá to, že mi nezbývá nic jiného než si políbit zadnici na rozloučenou. – Mohu, pane?)
  • 8F17 (Dog of Death) – Když se Burns v reakci na chování Bartova psa zeptá Smitherse jak by se cítil kdyby mu on začal očuchávat rozkrok a slintat po obličeji tak mu Smithers odpoví “If _you_ did it, sir?” (Kdybyste to udělal _vy_ pane?)
  • 9F04 (Treehouse of Horror III) – Když Burns sní o Marge, zeptá se Smitherse na jeho sen, ve kterém leží v posteli a on k němu vletí oknem do pokoje. Smithers vzdychne a řekne “You’ve been reading my wishbook, sir.” (Vy jste četl můj deníček, pane.)
  • 9F05 (Marge Gets a Job) – Když se Burns Smitherse zeptá co si myslí o tom, že chce v elektrárně zaměstnat Marge, Smithers mu odpoví “I think women and men don’t mix.”, na což Burns odvětí “We _know_ what you think!” (- Myslím si, že muži a ženy se nemají míchat. – My víme, co si myslíte!)
  • 1F01 (Rosebud) – Smithers si představuje nahého Burnse jak vyskakuje z obřího dortu a zpívá “Happy Birthday, Mr. Smithers.”
  • 1F03 (Marge on the Lam) – Když Burns navštíví spolu se Smithersem baletní představení řekne Monty “Bah! Far too much dancing, not nearly enough prancing!” na což Smithers odpoví “A little mincing would be nice.” (- Moc tancování a málo poskakování. – Troška cupitání by neškodila.)
  • 1F05 (Bart’s Inner Child) – Na festivalu “Do What You Feel” (Dělej si co chceš) se Smithers opět nemotorně pokouší vyznat Burnsovi lásku, ale ten ho nešťastnou náhodou neslyší.
  • 1F12 (Lisa vs. Malibu Stacy) – Smithersův domácí počítač při startu zobrazí tvář pana Burnse, který řekne “Hello, Smithers. You’re quite good at turning me on.” (Dobrý den Smithersi. Vy mě ale umíte nažhavit.)
  • 1F20 (Secrets of a Successful Marriage) – Ve flashbacku do minulosti, který se podobá scéně ze hry “Kočka na rozpálené plechové střeše” Tennessee Williamse, pojednávající o muži, který má problémy se svojí manželkou, protože je gay, Smithers vysvětluje proč nebyl schopen udržet vlastní manželství.
  • 1F21 (Lady Bouvier’s Lover) – Když pan Burns píše milostný dopis Margině matce, požádá Smitherse aby mu s ním pomohl. Smithers mu okamžitě nadiktuje “Darling one, read my words and hear my heart speak of a love soft and undying: a love that will be with you always. Sincerely – yatta, yatta, yatta.”. Monty se ho přirozeně zeptá jak na to přišel tak rychle, načež mu Smithers odvětí, že mu to poslal k narozeninám a s průhlednou výmluvou že mu něco spadlo do oka, plačíc prchá… 🙂
  • 2F02 (Sideshow Bob Roberts) – Smithers poznamená že ultrakonzervativní názory Leváka Boba, který kandiduje na starostu se neslučují s jeho životním stylem (“choice of lifestyle”).
  • 2F20 (Who Shot Mr. Burns? Part Two) – Během zpovědi v kostele Smithers přizná že se jednou zúčastnil pochodu v den Svatého Patrika.
  • 3F06 (Mother Simpson) – Smithers přemazal Burnsovu nahrávku Wagnerovy “Ride of the Valkyries” písničkou Waterloo od skupiny ABBA, což je ale také nejspíš tak napůl narážka na stereotypní názor, že gayové mají nějakou zvláštní zálibu právě v této skupině.
  • 3F14 (Homer the Smithers) – Smithers odjíždí na dovolenou a volá Burnsovi z diskotéky kde je “zakázáno dělat fotky”, v pozadí hraje “Relax” od Frankie Goes To Hollywood a navíc je za ním zřetelně vidět, že parket je plný mužů, kteří spolu tančí conga.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *