Homerova mystická cesta

Vítejte zpátky u první epizody osmé sezóny… tak co, jak se vám líbila? Podle mě byla naprosto skvělá, a pokud to takhle půjde dál, tak se máme rozhodně na co těšit, a tak se na ní bez dalších úvodů vrhněme…

Podrobně…

V dnešním tématu se podíváme na zoubek “mystickým cestám” z dřívějších sezón. Tak například v epizodě 8F06 (Lisa’s Pony), ve které si Homer přibere druhou práci v Kwik-E-Martu, aby mohl zaplatit Lisina poníka (viz), upadne kvůli nedostatku spánku do jakéhosi tranzu a vidí snový svět, parodující film “Little Nemo in Slumberland”, ale ještě zajímavější fantazii Homer prožívá v epizodě 8F09 (Burns Verkaufen der Kraftwerk), kdy sní o “Land of Chocolate” (Zemi čokolády). V epizodě 8F23 (Brother, Can You Spare Two Dimes?) Homer zkouší v obchodě masážní křeslo “SpineMelter 2000” a je ukolébán do snu o vzdálené přetechnologizované budoucnosti a v epizodě 1F15 (Bart Gets an Elephant) se při uklízení ve sklepě nadýchá výparů z čistícího prostředku “Mr. Cleanser” a v jeho imaginaci všechny věci poházené ve sklepě obživnou a snaží se ho zabít.

Pokud vás zajímají další podivné věci, které Homer snědl, byť se po nich nedostavil podobný mystický zážitek jako po guatemalských papričkách šílenství, tak se podívejte sem. Nicméně zážitek, velmi podobný dnešní Homerově mystické cestě, měla také Lisa. Stalo se tak v epizodě 9F11 (Selma’s Choice), kdy se spolu s Bartem a Selmou vydala do “Duff Gardens”, napila se tam z pivního potoka a viděla podobné věci jako Homer v dnešní epizodě. Další Lisina halucinace pochází z epizody 9F15 (Last Exit to Springfield), ve které jí zubař uspal rajským plynem, a Lisa se tak dostala do beatlesovského snu a la “The Yellow Submarine” – jenom ponorka byla fialová a ne žlutá. V tomto snu dokonce potkala i Ringo Starra, který v narážce na skladbu ‘Lucy in the Sky with Diamonds’ na ostatní členy kapely zavolal “Look, fellas. It’s Lisa in the sky.”

Ale také další Simpsonovské postavy prošly svými mystickými cestami: V epizodě 2F20 (Who Shot Mr. Burns? Part Two) se šerif Wiggum napil teplého mléka a okamžitě se mu dostavily psychedelické vize a la ‘Twin Peaks’ – Lisa v červeném pokoji, hořící karta a tajemné zkreslené hlasy. Ještě horší zážitek ale zažil Bart v epizodě 1F06 (Boy Scoutz ‘N the Hood), ve které si s Milhousem u Apua koupili “an all-syrup squishee”. Zpočátku všechno vypadalo bezvadně (Bart: OK, we’re young, rich, and full of sugar. Let’s go crazy, Broadway style!), ale když se Bart druhý den ráno probudil s pořádnou kocovinou, tak zjistil že se v noci pod vlivem prokletého squishee přidal k Táborníkům (“Junior Campers”). Ještě hůře ale po požití výše zmíněného smrtícího nápoje dopadl Barney, který se druhý den probudil uprostřed oceánu na řecké lodi s nákladem baklažánů… 🙂

Když už mluvíme o Apuovi: v epizodě 1F10 (Homer and Apu) ukazuje Apu Jamesi Woodsovi, který se zajímá o práci prodavače, kvůli lepšímu prožití své nové role, kazetu nahranou bezpečnostní kamerou, na které je zachycen poté, co odsloužil v Kwik-E-Martu nepřetržitou 96-ti hodinovou službu a dostal se do takového stavu, ve kterém si myslel že je kolibřík, neustále poletoval po obchodě a chystal se sosat nektar ze Sanjayovy hlavy. V epizodě 1F14 (Homer Loves Flanders) měla Marge podivné vize roztékajících se zdí a oživlých krůt tancujících v troubě, poté co Shelbyvillští otrávili Springfieldský rozvod vody a v epizodě 3F10 (Team Homer) se Monty Burns nadýchá éteru, zatímco mu Smithers piluje nehty, a domnívá se, že Homer je tlustý koblížek a Hans Moleman televizní krteček.

No a na závěr si řekněme ještě něco o dnešní Homerově mystické cestě: po požití guatemalských papriček šílenství se Homer dostane až na vrcholek aztécké pyramidy, kde k němu hlasem Johnnyho Cashe promlouvá tajemný kojot o vnitřním míru a duchovním spříznění. Mnoho kmenů jihoamerických Indiánů věřilo v jakési duchovní rádce nebo pomocníky, kteří měli sloužit jako průvodci metafyzickými aspekty života. Dospívající členové kmene byli vysílání na tzv. “vision quests”, kde se postili a meditovali (a brali halucinogeny jako třeba peyote). V takto nabuzeném stavu se jim pak zjevilo nějaké zvíře (savec, pták nebo ryba), které se pak po zbytek života stalo jejich strážným andělem a duchovním rádcem.

Ve většině kmenů pak bylo kombinací úcty a velkého neštěstí, pokud se vaším duchovním rádcem stal právě kojot. Kojot totiž byl na jednu stranu považován za nejmocnějšího z duchů a zároveň za toho nejneužitečnějšího. Jeho “rady” obvykle neměly žádnou cenu (řada z nich navíc byla jednoduše zlomyslných, zákeřných a škodolibých, pouze k jeho vlastnímu pobavení), kromě toho, že z pokusů tyto rady následovat se jedinec dozvěděl něco o sobě a cíli svého směřování. Tedy podobně jako byl Homer kojotem přinucen pochybovat o tom, že Marge je jeho duchovní dvojče, aby nakonec pochopil, že tomu tak skutečně je. Z kojotovy “rady” se tak nedozvěděl nic nového, kromě toho že se ujistil o tom, co už věděl dřiv… a pak že kreslené seriály neskrývají žádná hlubší poselství… 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *