Dnešní novinky jsou opět radostné: Simpsonovi obdrželi čtyři nominace na cenu Emmy za rok 1997-98, z toho tři jsou pro Alfa Clausena za hudbu a jedna je v hlavní kategorii „Outstanding Animated Program“ za jubilejní dvoustou epizodu 5F09 (Trash of the Titans). Vítězové budou oznámeni 29.srpna při ceremonii, která bude simultánně přenášena také po internetu, hlavní televizní show pak proběhne 13.září. A na závěr ještě jedna dobrá zpráva: OFF se v příštím roce konečně dočká své vlastní hvězdy na hollywoodském bulváru „Walk of Fame“. Jinak se musím přiznat, že jsem dlouho dumal nad tím co přijde jako téma do dnešního pokračování, protože poslední epizoda moc možností nenabízela, a nakonec jsem se rozhodl probrat jedno možná trochu odtažité téma, které se mi přece jenom nakonec podařilo takovým oslím můstkem spojit s dnešní epizodou, a toto téma je…
Podrobně…
Dalším zajímavým jevem, který provází Simpsonovy (a televizní seriály obecně) a o kterém možná mnozí z vás nevědí jsou tzv. „syndication cuts“. Jakmile je daná epizoda na FOXu odvysílána dvakrát, je v rámci „syndication packages“ vypuštěna na volný trh, což znamená, že jakákoliv americká televizní stanice, (tedy nikoli pouze pobočky FOXe), ji může koupit a v libovolném čase vysílat. Simpsonovi začali být uvolňováni pro „syndication“ v září 1994, krátce poté, co série dosáhla svého stého dílu. Toto pravidlo ostatně platí obecně: jakmile seriál dosáhne svého 100. dílu, dříve nebo později skončí v „syndication“. (Bohužel mě momentálně nenapadá žádný adekvátní český překlad slova „syndication“, takže se budu i nadále držet zavedeného anglického výrazu – jazykoví puristé zajisté prominou… 🙂
„Syndicated“ epizody jsou poté konkrétními stanicemi sestříhávány tak, aby dosáhly standardní délky ostatních „syndicated“ pořadů a aby se do nich tedy vešlo více reklam. Kabelové televize totiž vysílají řádově více reklam než klasické „broadcast networks“ a aby se jim daný pořad vešel do standardního půl-hodinového „slotu“, má daný kanál dvě možnosti: buď sestříhat daný pořad, nebo vysílat méně reklam než podle zákona smí a tím pádem vydělat méně peněz. Navíc i v tom případě že daná kabelová televize se rozhodne vysílat nezkrácené epizody a méně reklam, se často stává, že si to místní „provider“ neuvědomí a vysílá „local commercials“ dokonce _přes_ některé části epizody!
Tyto úpravy v praxi znamenají to, že některé scény jsou zkráceny a některé vystřiženy úplně. To obvykle postihuje úvodní sekvenci (průlet Springfieldem, Lisino sólo na saxofon), která je mnohdy sestříhaná ještě více než současná verze na FOXovi. Dalšími sekvencemi, které obvykle končí pod stolem ve střižně, jsou scény které nejsou podstatné pro děj (často na koncích jednotlivých aktů), což obvykle znamená, že jsou vystřiženy obzvlášť vypečené a zapamatováníhodné hlášky (Jenom pro zajímavost: v dnešní epizodě byly pro „syndication“ vystřiženy čtyři scény, mimo jiné celá scéna se Snakem v kuželkárně a podstatná část jednoho rozhovoru Burnse se Smithersem). V lepších případech jsou zkracovány zatmívačky nebo jsou některé scény lehce komprimovány (třeba pouze o 1 fps) aby se tak získaly dodatečné sekundy. Ze všech víc než dvou set dílů je pouze 13(!), které nebyly pro „syndication“ nijak upravovány.
Existují ale dokonce i scény, které byly pro „syndication“ reanimovány: právě v dnešní v epizodě jde o scénu, ve které Homer splachuje do záchodu sošku Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli na které je napsáno „Dr. Haing S. Ngor“, což Homer promptně přeškrtal a nahradil neumělým nápisem „Homer Simpson“. Haing Ngor byl kambodžský doktor, který ze své rodné vlasti z pochopitelných důvodů utekl a v roce 1984 skutečně získal Oscara za svoji první filmovou roli ve snímku „The Killing Fields“ režiséra Rolanda Joffého. V březnu 1996 (tedy už po premiéře epizody) byl ale zavražděn a tak bylo z pietních důvodů jeho jméno pro další vysílání nahrazeno Donem Amechem, který získal Oscara v roce 1985 za roli v geriatrické komedii „Cocoon“ (Zámotek) režiséra Rona Howarda. Don Ameche sice zemřel už v roce 1993, ale vzhledem k tomu, že zesnul na sešlost věkem (bylo mu skoro 85 let) nebyl důvod proč jeho jméno nepoužít.
Podobná situace i když v daleko grotesknější, tragikomičtější a pro současnou Ameriku naprosto typické podobě se stala už v úplných začátcích Simpsonových, když se v roce 1987 po odvysílání skeče MG04 (Babysitting Maggie) v rámci show Tracey Ullmanové, zvedla vlna odporu z pobouřené veřejnosti, kterou vyvolala scéna, ve které Maggie strká do zásuvky vidličku. (Míněno do zásuvky na elektřinu, strkání vidliček do obyčejných zásuvek snad zatím není zakázané ani v USA). FOX reagoval tak, že tuto scénu, i přes odpor Matta Groeninga jednoduše vystřihl. Podle producenta Davida Silvermana nicméně Matt později prohlásil, že tato scénka byla založena na reálném základě: když byl Matt Groening ještě malý Mattel, tak na jedné dětské party pozoroval výjev kdy během družné zábavy (to jest v přestávce mezi twisterem, scrabble a flaškou) světla v celém domě zablikala a za chvíli do místnosti vstoupil poněkud vyděšený chlapec s vidličkou v ruce a řekl jediné slovo: „Hot.“
„Syndicated“ epizody jsou naštěstí téměř výhradně vysílány na území Spojených Států. V Anglii, Austrálii a severní Evropě jsou jednotlivé díly cenzurovány tak, aby vyhověly pravidlům pro dětské pořady – jak vidno, nejen u nás ještě lidé nepochopili, že Simpsonovi v žádném případě nejsou seriálem pro děti, ale pro inteligentní dospěláky (zdravíme Jirku Chalupu). A tak asi jediným národem, kterému je dopřáno to potěšení sledovat Simpsonovy v plné délce jsou Kanaďané (mnoho Američanů tedy sleduje Simpsonovy na kanadských televizních kanálech, nebo si alespoň nechávají posílat plné, nezkrácené verze na videokazetách). Pokud jsem stačil vypozorovat, tak Česká Televize naštěstí vysílá – jak je v Evropě obvyklé – původní, tedy nezkrácené verze.