Kdo postřelil pana Burnse II.

Tak dnes jsme se konečně dozvěděli kdo vlastně postřeli pana Burnse… přiznejte se, že na Maggie jste nikdo nesázel ani pověstnou zlámanou grešli… 🙂 Nicméně, protože se mi k dnešnímu dílu nepodařilo vymyslet žádné adekvátní “téma”, které by s ní přímo souviselo (až na jeden zajímavý detail – viz níže), rozhodl jsem se dnes objasnit jeden termín, který už delší dobu používám, a který by možná některým z vás nemusel být zase až tak úplně jasný, a to tzv. “p-codes”…

Podrobně…

Jak asi většina z vás ví (nebo alespoň tuší), jsou Simpsonovi nejdéle vysílaným prime-time animákem všech dob, když dřívější rekord Flintstoneových překonali v březnu 1997 a o rok později byla odvysílána jubilejní dvoustá epizoda. Orientace v takovém množství epizod tedy není jednoduchá a to je hlavním důvodem proč se o tzv. “production codes” (zkráceně “p-codes”) zajímat. Každá epizoda Simpsonových má trvale přidělen jeden unikátní p-code, který ji jednoznačně identifikuje. Každý p-code se skládá ze tří čísel a jednoho písmene, a to ve tvaru #XYXX, kde “X” jsou čísla od 0 do 9 a “Y” je písmeno F nebo G. Pokud se pozorně podíváte na závěrečné titulky (nebo pokud použijete frame-by-frame svého VCR), objevíte ho vpravo dole na stránce s copyrightovými informacemi (obvykle to bývá pátá obrazovka od konce). Mnoho lidí se domnívá, že jde o hexadecimální čísla a jejich omyl je v podstatě logický, protože ve většině případů se používá písmeno F, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Když producent Simpsonových, James L. Brooks (viz), hledal nějaký způsob jakým od sebe odlišit jednotlivé epizody, uvědomil si že je potřeba rozlišovat dvě věci – číslo sezóny, ve které byla epizoda vysílána (přesněji řečeno číslo sezóny, do které byla produkována) a pořadí epizody v dané sezóně (opět se nejedná o pořadí, ve kterém jsou epizody premiérovány na FOXu, ale pořadí, ve kterém byly zadány produkci). A když tak o tom přemýšlel, uvědomil si že Homer pracuje v SNPP (Springfield Nuclear Power Plant) v sektoru 7G. A první p-codes byly na světě. Epizody z první sezóny (1989-1990) tedy nesou označení 7Gxx, kde xx jsou čísla od 01 do 13 (neboť v této sezóně bylo vyprodukováno pouze 13 dílů). Epizody z druhé sezóny mají označení 7F01-7F24 – možná že se ti rafinovanější z vás právě sami sebe ptají proč 7F a ne třeba 8G, ale musíme prostě přijmout jako fakt, že tomu tak není. (Aneb jak říkali Fox Mulder, Jim Morrison a Jurij Gagarin: “Jsou věci mezi nebem a zemí…”). No a v následujících sezónách už to jde vcelku předvídatelně za sebou: 8F, 9F, 1F, 2F, 3F, 4F a 5F. Pouze desátá sezóna se z této tradice poněkud vymyká, neboť její epizody nesou označení AABF (viz).

Jak už jsem ale uvedl výše: to, že epizoda má označení dejme tomu 3Fxx nutně neznamená, že byla vysílána v rámci sedmé sezóny, ale pouze to, že byla do této sezóny produkována. Obvykle se totiž stává, že u dvou nebo tří epizod v každé sezóně se protáhne animace, nebo nastane nějaký jiný zádrhel a epizody jsou premiérovány až v sezóně následující. Nicméně výše uvedený jednoduchý (a tedy částečně nepřesný), přehled pro běžnou orientaci postačuje více než dobře. Nic ovšem není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá… ale o tom zase až příště, abych si pomyslnou studnici “témat” nevyčerpal předčasně… 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *