Líza bortí mýty

  • Psycho II – scénka exhumace těla.
  • Day of the Jackal – kulka těsně mine oběť, která se náhle otočí.
  • Young Indiana Jones – televizní seriál, který paroduje naučný film “Young Jebediah Springfield”. (dík za tento tip patří Mircovi)
  • Lucky Charms – rudá srdíčka, žluté měsíčky a zelené čtyřlístky, které chtěl mít George Washington na vlajce Spojených Států, jsou všechno tvary, které mají jedny naprosto nechutné cornflakes kombinované s marshmallows (aneb jak se dnes moderně říká “cereálie”), jménem Lucky Charms. V poslední době jejich výrobce, firma General Mills, dokonce přidala modré diamanty, fialové podkovy, duhové duhy a nahradila žluté měsíčky oranžovými. Tato “poživatina” se evidentě těší mezi Simpsonovskými scénáristy velké oblibě, protože narážky na ni lze vystopovat i v několika předešlých epizodách (1F10, 2F06 nebo 3F10).
  • Bicentennial – aneb oslava dvousetletého výročí Spojených Států (kterou si nemůže pamatovat žádné z dětí – se samozřejmou výjimkou Kearneyho). Toto slavné výročí, ke kterému samozřejmě americký spotřební průmysl vyrobil nespočetné množství více či méně kýčovitých upomínkových předmětů, si získalo nádhernou parodickou přezdívku, kdy se místo slova “bicentennial” (dvousetletý) používá výraz “Buy-Cent-Any-All”, který se sice vyslovuje úplně stejně, ale jeho význam je poněkud jiný… 🙂
  • Embiggen – podle OED (Oxford English Dictionary) neexistuje žádné slovo “embiggen” (povětšovat) ani “imbiggen”, je zde ovšem heslo “biggen” – slovo ze 17. století ve významu “zvětšit velikost” nebo “zotavit se z něčeho”. Z toho se dá usoudit že při obklíčení slova “big” (velký) předponou “em-” (ve smyslu “přidat” jako třeba ve slově “empower”) a příponou “-en” (která vytváří z podstatného jména sloveso), bychom skutečně mohli dojít ke slovu “povětšovat” ve zcela zjevném významu, ale na druhou stranu to zase není až tak důležité. Naproti tomu slovo “cromulent” (kromulentní), je zcela evidentní nesmysl… 🙂
  • Springfield – v poslední epizodě máme další “nápovědu” pro otázku “Kde leží Springfield?” – pokud byl založen v roce 1796, musí ležet ve státě na východ od Mississippi (pravděpodobně někde mezi Apalačským pohořím a Louisianou – tedy například Kentucky, Ohio nebo Indiana), protože státy na západ až ke Skalistým horám, byly v té době pod cizí nadvládou a staly se součástí Spojených Států až v roce 1803.
  • JFK – nápis “Wanted for Treason” (Hledaný za vlastizradu) na Lisiných plakátech je stejný jako ten, který byl na “Wanted” plakátu Lee Harvey Oswalda, po atentátu na JFK.
  • Zachary Taylor (dvanáctý prezident Spojených států) – před několika lety bylo jeho tělo exhumováno historiky, aby se prokázalo, zda byl nebo nebyl úkladně zavražděn – výsledek: neprokazatelné… 🙂 Ostatně zdá se že exhumace v poslední době přicházejí docela do módy, ovšem slouží spíše jako popularizace exhumátorů a historiků než jako potvrzení či vyvrácení nějaké hypotézy – snad až na exhumaci Yvese Montanda (alespoň doufám že to byl on), kterého nedávno vykutali kvůli určení otcovství…
  • Jebediah Springfield – plným jménem Jebediah Obadiah Zachariah Jedediah Springfield, zakladatel města Springfieldu, ve kterém si na rozdíl od Shelbyvillu muži nemohou brát své sestřenice (viz. 2F22 (Lemon of Troy)), jehož socha zdobí Springfield, byť ji Bart v epizodě 7G07 (The Tell-Tale Head) připravil o hlavu. Lisa sice tvrdí, že neexistuje žádný záznam o Jebediahovi před rokem 1796, ale v epizodě 9F18 (Whacking Day) se říká že vedl bitvu u Ticonderogy v roce 1775 – takže si to můžeme přebrat jak chceme…
  • Howard Hughes – jeho poslední vůli uvádí Hurlbut jako klasický příklad historického podvrhu. Hughes byl šílený milionář, který trpěl stihomamem a spoustou různých fóbií (něco jako Monty Burns z epizody 1F08 ($pringfield) kombinovaný s Melvinem Udallem Jacka Nicholsona), a v posledních letech svého života se prakticky s nikým nestýkal, skrýval se na utajovaných místech a cestoval pouze v noci. Při podobném způsobu života a výši jeho majetku (v roce 1976 odhadovaný na 1,5 miliardy dolarů) se není co divit, že po jeho smrti nastaly ohromné tahanice o jeho dědictví – vyskytlo se přes 30(!) (to znamená 30 a vykřičník, jako že se jedná o neobvyklý počet, _nejde_ tedy o 30 faktoriál, jak by se zejména někteří studenti MFF mohli domnívat ;-), tedy opakuji: vyskytlo se přes 30(!) různých “zaručeně pravých” verzí Hughesovy závěti, z nichž patrně nejslavnější je ta, podle které měl přes 150 miliónů zdědit mladý řidič náklaďáku, který Hughese svezl při autostopu těsně před jeho smrtí. O tomto příběhu byl dokonce natočen celovečerní film, ve kterém hrál Hughese Jason Robards a více se o něm můžete dočíst například v knize “Testamenty slavných a bohatých” Herberta Nasse, která česky vyšla asi před třemi lety
  • Hitlerovy deníky – další slavný padělek, který uvádí Hurlbut – nějaký čas byly tyto deníky mezi historiky vysoce populární, než chemická analýza prokázala, že inkoust (nebo papír – teď už si nejsem jistý), byl vyroben až několik let po Hitlerově smrti – více o tomto podvrhu se můžete dočíst v knize britského historika Roberta Harrise, která u nás vyšla pod názvem “Tajemství Hitlerových deníků” (dík za tento knižní tip patří čtenáři JV_JR)
  • Emancipation Retraction – aneb “Odvolání zrušení otroctví” čili opak Lincolnova “Emancipation Proclamation” – poslední z historických výmyslů, který ovšem neexistoval nikde jinde než ve fantazii Simpsonovských scénaristů – jinými slovy nikdo neměl tu drzost podobný padělek vyrobit (kam se hrabou rukopisy Zelenohorské, to je jako by někdo tvrdil, že má dokument, kterým se v českých zemích znovuzavádí nevolnictví…).
  • Adlai Stevenson (II) – na jehož hrob školník Willy odhazuje hlínu z Jebediahovy rakve, byl politik Demokratické strany, který měl nepříliš snadnou úlohu kandidovat na úřad prezidenta v letech 1952 a 1956 proti jednomu z nejpopulárnějších hrdinů druhé světové války – Dwightu D. Eisenhowerovi. Pochopitelně v obou případech prohrál. V padesátých letech byl guvernérem Illinois a v šedesátých letech zastával až do své smrti úřad vyslance Spojených Států při OSN. Stevenson pochází ze známé politické rodiny – jeho dědeček byl viceprezidentem při druhém volebním období Grovera Clevelanda a jeho syn Adlai Stevenson III je bývalý senátor, který v osmdesátých letech dvakrát několikrát neúspěšně kandidoval na post svého otce (tedy na guvernéra Illinois)… tolik alespoň praví Encyclopedia Britannica. Každopádně je ale dost nepravděpodobné, že by jeho hrob byl zrovna ve Springfieldu… a navíc, pokud si dobře vzpomínáte, tak v epizodě 2F16 (Who Shot Mr. Burns? (Part One)) Willy říkal, že je příliš pověrčivý aby pracoval na hřbitově…
  • George Washington – jeho slavný neúplný portrét sehrál významnou roli v odkrytí pravé tváře Jebediaha Springfielda (a.k.a. Hanse Sprungfelda), i když je vysoce nepravděpodobné, že by tento portrét byl vznikl v roce 1781 v Trentonu v New Jersey, protože rok 1781 byl uprostřed revoluce a dost bych pochyboval, že by Washington měl čas na to stát modelem pro obraz. (AFAIK také obraz nebyl dole roztržen, ale jednoduše nebyl nikdy dokončen). Zajímavé je také to, že ve svém snu Lisa osloví Washingtona správně “generále”, protože v roce 1781 George Washington skutečně ještě prezidentem nebyl…
  • Chester A. Arthur – stal se prezidentem Spojených Států v roce 1880, kdy jeden nespokojený státní úředník zastřelil dosavadního prezidenta Jamese Garfielda. (Taky byste se chtěli jmenovat Garfield? Já hrozně… :-). Tento incident vedl k zavedení tzv. “civil service exams”, které prověřovaly uchazeče o práci ve státních službách. Je zajímavé, že Lisa ho zná, zatímco profesionální historik Hurlbut nikoliv:

    Hurlbut: Looks like you’ve come down with a serious case of Jebeditis.
    Lisa: Just as I was getting over my Chester A. Arthritis.
    Hurlbut: Ha ha ha. You had arthritis?
    Lisa: Mmmm… No.

    (Vypadá to že ses nakazila těžkou Jebeditidou.
    A zrovna když jsem se vylízala z Chester Arthuritidy.
    Ha ha ha. Ty jsi měla artritidu?
    Hmmm… Ne.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *