Dnešní epizoda nám nabídla klasickou ukázku typického Simpsonovského meta-humoru, a to ve scéně ve které Homer učí Apua k občanské zkoušce. Jedná se o věčnou otázku „Kde vlastně Springfield leží?“ a touto otázkou se také bude zabývat dnešní „téma“…
Podrobně…
Otázka „Kde leží Springfield?“ se vám možná na první pohled bude zdát jako značně abstraktní, akademická a nesmyslná a možná tomu tak skutečně je (ostatně se tato otázka také pravidelně umísťuje na předních místech soutěží „Loser question of the century“ a „Topic that tend to go nowhere“), ale přesto se na dané téma vedou na diskusní skupině alt.tv.simpsons urputné debaty, hádky a thready už několik let. Přestože asi nikdo nevěří tomu, že Springfield má skutečný předobraz v nějakém reálně existujícím městě (je to prostě „Anytown, USA“), hádky o to, který stát unie má tu čest obsahovat Springfield, nejenomže s časem neslábnou, ale naopak nabývají na intenzitě.
Tvůrci Simpsonových si jsou daného faktu dobře vědomi a tak velice brzy přistoupili na pravidla hry: jednou za čas se v nějaké epizodě objeví narážka na to, kde vlastně Springfield leží, ale v poslední chvíli nám nějaký deus ex machina zabrání tomu, abychom se dozvěděli pravdu. A tak například v dnešní epizodě, ve scéně kdy Homer učí Apua k občanské zkoušce, mu Lisa ukazuje na mapě Spojených Států, kde vlastně Springfield leží, ale na poslední chvíli do obrazu vejde Bart a mapu svojí špičatou hlavou zakryje.
Jiná klasická ukázka pochází z epizody 8F23 (Brother, Can You Spare Two Dimes), ve které si Homerův nevlastní bratr Herb Powell kupuje lístek do Springfieldu a ve chvíli, kdy řekne jméno inkriminovaného státu, projede kolem vlak, který přehluší vše ostatní. Jediné, co víme „jistě“ je to, že fiktivní znak státu, v němž Springfield leží, má tři horizontální pruhy – odshora zelený, bílý a červený – a uprostřed motto: „Not just another state“.
Vzhledem k tomu, že od autorů se odpovědi asi nedočkáme, rozhodli se obyvatelé a.t.s. vzít věc do vlastních rukou. Sledují každý díl pečlivě se svými VCR a monitorují každou sebenepatrnější nápovědu, podobnost nebo přímý důkaz a svá pozorování si navzájem porovnávají. Jejich práce se dělí na dva hlavní proudy: jednak jde o evidenci pozitivní (ve kterých státech by Springfield ležet mohl) a jednak o evidenci negativní (ve kterých státech by rozhodně ležet nemohl). Vzhledem k hloubce detailů, jaké jsou někteří pozorovatelé schopni dosáhnout, se však často stává že si tyto „důkazy“ navzájem odporují, neboť tvůrci prostě nemohou při tak rozsáhlé sérii zachovat konceptuální kontinuitu neporušenou. Ostatně posuďte sami:
Springfield nemůže ležet na Floridě ani v Utahu, protože v těchto státech nevysílá „Top Hat Channel“; nemůže ležet ani v Ohiu, protože tam nejsou žádné „Kwik-E-Marty“ ani v Illinois, protože tamní dopravní magistrát se nejmenuje „DMV“. Naproti tomu Springfield může ležet v Kalifornii, protože číslo Homerova sociálního zabezpečení začíná na „568“, což je pro Kalifornii typické; Springfield dále musí ležet na západ od Mississippi, protože jméno místního rádio „KBBL“ začíná na „K“ a ne na „W“. A tak dále až do nekonečna. Ostatně řadu dalších „pro“ a „proti“ můžete nalézt i v mnoha článcích k jednotlivým epizodám. Asi nejlépe vystihl podstatu problému jeden anonymní obyvatel a.t.s. když prohlásil: „Springfield is a State of Mind.“… 🙂