Stařec a Líza

  • The Old Man and the Sea – název dnešní epizody paroduje název tohoto románu Ernesta Hemingwaye… čím to je, že v poslední době nemají knihy nebo filmy parodované v názvech epizod vůbec nic společného s jejich vlastním dějem?
  • Bret Hart – Bret Hart je profesionální zápasník (‘wrestler’), který v dnešní epizodě hrál sám sebe, jakožto zájemce o koupi Burnsova domu.
  • Uriah Heep – postava z románu ‘David Copperfield’ od Charlese Dickense (a také jméno známé rockové skupiny ze sedmdesátých let) po níž se jmenuje Springfieldské recyklační centrum.
  • Junior Achievement – inspirace pro Lisin klub ‘Junior Achievers’ (Mladí šikulové). Junior Achievement je jakási spolupráce mezi americkými školami a místními obchodníky, kteří mají ve třídách přednášet moderní obchodní praxi (přičemž ve skutečnosti tam shánějí levnou pracovní sílu a budoucí zákazníky) a žáci vytvářejí jakési obchodní projekty, které se později pokoušejí realizovat.
  • Achy Breaky Heart – písnička od Billy Ray Cyruse, která hraje v domově důchodců.
  • Have I Told You Lately That I Love You – písnička od Van Morrisona (známá především v podání Elvise Presleyho), kterou parafrázuje Bart, když Lise ve scéně kdy jí Monty Burns nabízí šek na dvanáct miliónů dolarů říká: “Lis, have I told you lately that I love you?” (Liso, víš že tě mám moc rád?)
  • Shine On You Crazy Diamond – skladba od Pink Floyd ze skvělého alba ‘Wish You Were Here’, jejíž název použil jako pozdrav Monty Burns, když mluvil s “přítelem co kouří marjánku”, tedy majitelem recyklačního centra (do češtiny byla tato jeho replika přeložena jako “Ať ti slouží, smraďochu.”) Je docela zvláštní, že Monty tuhle skladbu zná, každopádně je ale trochu vedle, protože Pink Floyd ji napsali jako poctu svému bývalému členu Sydu Barrettovi, těžce závislému na LSD a nikoliv na oblíbené medicíně šerifa Wigguma… 😉
  • Animaniacs! – v epizodě ‘Ta Da Dump, Ta Da Dump’ z tohoto animovaného seriálu, se Pesto Goodfeather, holub namluvený Joe Pescim, chytí za hlavičku do onoho držáku na plechovky, který Monty vtipně použil ve své továrně.
  • That Girl – populární televizní seriál s Marlo Thomasovou ze šedesátých let, jehož úvodní sekvenci (včetně hudby) parodovaly scény, v nichž se Monty Burns snažil přemluvit Lisu, aby mu pomohla. V seriálu vždycky na začátku někdo v rozhovoru řekl “That girl!” (Támhleta holka!) a ukázal na Marlo, stejně jako Monty Burns v dnešní epizodě; poté v úvodních titulcích Marlo běžela parkem s létajícím drakem, na němž byl její obrázek, mrknul na ní manekýn z výlohy a nakonec jela na kolotoči: stejně jako Lisa v dnešní epizodě. (BTW: ‘That Girl’ byl jeden z prvních televizních pořadů, na kterých (spolu)pracoval James L. Brooks, jeden z otců OFF…)
  • Invasion of the Body Snatchers – scény, ve kterých zombíci recyklují odpadky (“Stůj! Nemůžeš míchat plasty s papírem!”) a scéna, ve které Lisa skočí na náklaďák a objeví sudy s kaší, parodují tento film.
  • Pencil Neck Geek – profesionální zápasník Bret “Hitman” Hart řekne Burnsovi, že je “pencil neck geek” (česky přeloženo jako “zbědovaný seschlý obejda”), což je zároveň název písničky, kterou zpíval jiný profesionální zápasník, Fred “Classie” Blassie. Tuto hudební perlu najdete třeba na albu jednoho z Bartových úhlavních nepřátel, manažera profesionálních zápasníků Dr. Dementa, nazvaném ‘Dr. Demento 20th Anniversary Collection’.
  • Count Chocula – kukuřičné lupínky s názvem ‘Count Chocula’, které si vybral Monty Burns (“No, tohle se mi aspoň trošku podobá.”) skutečně existují a patří (spolu s lupínky ‘Frankenberry’ a ‘Boo Berry’) mezi sérii ‘Monster Cereals’ od firmy General Mills.
  • Quisp – další kukuřičné lupínky (parodované v lupíncích ‘Kwisp’) které byly velmi populární v šedesátých let a které vedly urputnou bitvu o nadvládu nad americkými snídaněmi s lupínky Quake (ano, tehdy skutečně existovaly kukuřičné lupínky jménem Quake… 😉
  • Great Depression – Burns přestal sledovat burzovní zprávy v září 1929 a není se tedy co divit, že ho poněkud překvapily zprávy z října téhož roku, kdy se burza zřítila k zemi a odstartovala tak Velkou krizi ™. Na druhou stranu, kdyby Montyho portfolio mělo jinou strukturu než má (kdyby třeba místo Otrokářského holdingu vlastnil akcie GM nebo AT&T;), tak by to pro něj bylo jedině dobře, kdyby zprávy nesledoval, protože by se vyhnul téměř jistému prodeji akcií v panice, co s nimi bude dál, akcie by se mu do dneška mnohonásobně zhodnotily a on by se nemusel dostat do takových finančních problémů.
  • Lyndon LaRouche – americký podivín a bizarní politická figurka, o které mluví Abe v domově důchodců. Od roku 1976 šestkrát kandidoval na prezidenta jako nezávislý (je třeba dodávat, že neúspěšně?), dvě prezidentské kampaně vedl dokonce přímo z vězení a je známý tím že vymýšlí různé teorie o tajných spiknutích a konspiracích. V této sezóně ho už v epizodě 4F02 (Treehouse of Horror VII) zmínil Homer: “Mimozemšťani, bioduplikace, nudistické spiknutí… můj bože! Lyndon LaRouche měl pravdu!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *